O našem sportovním areálu

Jak sami vidíte na přiložené aktuální fotografii, tak areál je pod sněhem. Ale přesto i nyní přišlo toto vyjádření, na které se pokusíme odpovědět:

Nový areál u ZŠ-4 je velice málo využitelný, veřejnost tam nesmí a těch pár dětí co se tam sem tam proběhnou je opravdu bída, za tolik milionů, co celý areál stál, se mi zdá tak velká investice ostudou města.Pokud již ten areál je postaven, tak by měla být využitelnost minimálně 8O% a ne že je stále prázdný ! To jsou opravdu vyhozené peníze ! Měly by tam být zabudované sportovní prvky, které by hojně využívala veřejnost ! Toto tam prostě chybí, je to prázdný nevyužitý areál !

Dobrý den, děkujeme za Váš podnět. Na začátek je třeba si vyjasnit funkci areálu. Tento areál není veřejným hřištěm (jako tomu je na Stalingradě a u Přednádraží, kde jsou navíc tato vyloženě sportovní hřiště umístěna mimo základní školy), ale areálem pro sport a volnočasové  aktivity. Jsou zde instalovány prvky, které mají sloužit primárně výuce tělesné výchovy a sportovním aktivitám základní školy,  pohybovým aktivitám sousední školky a sportovním aktivitám organizovaným oddílům.

A to celý podzim platilo. Pokud bychom nechali prostor volně otevřený veřejnosti bez dozoru, hrozí poranění osob (např. horolezecká stěna, tyč na šplhání, skluzavka, vybavení pro skok vysoký) nebo bezdozorovým  užíváním by docházelo k ničení jednotlivých prvků, které pro veřejnost nejsou určeny.

Například z doskočiště se stalo „rozhrabané“ pískoviště, oblázky (kačírek, který slouží ke zmírnění dopadu na skluzavce) sloužily k házení, amfiteátr pro hudební a divadelní vystoupení je už poničen (uražené hrany) skejťáky.

Během podzimu (a na jaře to bude pokračovat) sloužil areál od rána 750 žákům 4.ZŠ, dále žákům naší ZŠ Zámek, mezi 14. a 16. hodinou byl k dispozici zhruba 150 dětem z družiny i ze sousední mateřské školy. Následně je hřiště k dispozici sportovním oddílům, které využívají tělocvičnu školy. Je-li příhodné počasí, mohou tréninky přesunout ven. Co se týká veřejnosti, má-li někdo zájem trénovat např.  na oválu, rádi mu po předchozí domluvě vyjdeme vstříc a areál mu otevřeme, využilo to již mnoho běžců. Už na podzim odpoledne zde na přírodní trávě probíhaly pravidelné tréninky fotbalových dorostenců.

V otázce širšího využití narážíme na dvě úskalí. Pokud by měl sportovní a volnočasový areál do budoucna sloužit i pro veřejnost, muselo by zde být podle požadavků hygieny vybudováno sociální zařízení a po dobu otevření pro veřejnost by zde byla nutná přítomnost personálu školy, např. správce. Obě záležitosti, i když budou znamenat náklady navíc, již řešíme a budeme se snažit obě překážky odstranit, aby prostor v určitém, omezeném režimu, mohl poskytnout příležitost především sportovnímu vyžití veřejnosti. A o to jde, ne? Doufáme, že se nepřipravuje další požadavek, aby se otevřel pro odpolední a podvečerní využití sousední skvěle vybavený a udržovaný prostor u mateřské školy, aby si tady mohli všichni pohrát i zařádit? Skvělé skluzavky, týpíčka, pískoviště, upravený trávník a prolézačky by poté určitě nezůstaly dlouho tak skvělé.

Co na závěr? Sportovní hřiště s volnočasovými prvky v areálu 4.ZŠ sloužilo a bude sloužit stovkám žáků a umožníme maximální využití pro sportovní aktivity jak neorganizovanému rekreačnímu, tak především organizovanému sportu. Jaroslav Ptáček


5. 2. 2020


Zpět