Středa 14. září 2022 a Josef JOE Chromý opět na naší škole.

Po třech letech si opět našel čas na inspirativní návštěvu u nás ve škole.
JOE je žďárským rodákem, čestným občanem našeho města, ceněným podnikatelem a vinařem v Tasmánii. Byl dokonce vybrán a poté osloven, aby se zúčastnil slavnostního obědu s anglickou královnou Alžbětou II. Pozvání na oběd přijal také u nás. Ve školní jídelně byl nadšen jak výběrem, zvolil čočkovou polévku, králíka na zelenině, tvarohový krém a čaj  podzimní vášeň, tak způsobem a kulturou stolování nejmladších strávníků, se kterými se setkal. Fotografie s kuchařkami zůstane milou vzpomínkou.
Setkání s rozšířeným vedením organizace se točilo okolo způsobu vedení lidí a tzv. Josefova manažerského desatera.
Vrcholem návštěvy ve škole bylo hodinové setkání s deváťáky, kteří s údivem poslouchali příběh Josefa Chromého a životní cestu ze Žďáru, o útěku před komunisty přes Rakousko a několikaměsíční plavbě lodí až do Austrálie. I to, že Josef měl větší štěstí než jeho dva společníci na útěku.
Bédu Lysého postřelili do nohy, chytili a zavřeli do vězení, když ho pustili nasadili ho na těžké práce do dolů a likvidovali mu život i dál. Bédu Lysého JOE s panem Vítem Filipenským, spoluorganizátorem nynějšího pobytu a bohatého programu J.Chromého, pravidelně navštěvoval v Prostějově. JOE vždy hledal způsoby, jak jeho a jeho rodinu podpořit. Přibližně před 3 lety zemřel. Toho druhého kamaráda ztratili cestou a už ho nikdy nenašli, ani o něm neslyšeli.
Otázky žáků byly zasvěcené a ukončit setkání se nikomu nechtělo.
Děkujeme, nyní už na velkou dálku, pane Josefe Chromý, přejeme hodně  zdraví a vitality.
A informace pro vás na závěr.
Pořídili jsme z návštěvy video, sestříhali a  odkaz na něj brzy uveřejníme na našich stránkách. Také kolovala mezi námi kniha, která vyšla k jeho 90. narozeninám, je krásná a plná  inspirace. Doporučujeme ji.
Jaroslav Ptáček 


15. 9. 2022


Zpět