Publicita

Před branami celorepublikového Finále Jr. NBA

22. 11. 2019

Až před branami celorepublikového finále skončilo působení žáků ZŠ Švermova v letošním Jr. NBA, ve kterém hráli v dresech Chicago Bulls. Z divizních turnajů postoupili do finále východní konference (Morava, Východní Čechy, Vysočina) a zde ukončil jejich pouť tým Boston Celtics (ZŠ Komenského Nymburk). Kluci a holky tak byli jedno vítězství od celorepublikového finále v Praze. I tak, po slzavém loučení s letošní Junior NBA, můžou kluci a holky chodit hrdě s hlavou nahoře. Skvěle reprezentovali naši školu při všech turnajích a utkáních a celkově obsadili 5.-6. místo, mezi všemi ZŠ v republice!!!! Bude zajímavé sledovat, jak se bude dařit našemu přemožiteli - týmu z Nymburka, protože jeho šance na celkové vítězství jsou velké.


ÚSPĚCH SVATOVÁCLAVSKÉHO VÍCEBOJE

11. 10. 2019

Už dopředu jsme avízovali, že pořádáme tuto akci a zvali na ní, po žácích jsme posílali zvací lístečky. V různých novinách, časopisech i kabelové televizi jsme se objevili, ale to není to nejpodstatnější, výsledek překonal všechna naše optimistická očekávání i počasíčko nám přálo.
Čeho si ceníme nejvíce? Že všichni přiložili ruku k dílu a výsledek stál za to - stovky spokojených dětí, žáků, rodičů, dospěláků i našich polských přátel.
Všechny běhy jsme zvládli, štafety, hody, skoky vysoké i daleké také, medailí a cen a bylo mnoho, dorty, trička a kšiltovky s logem, baťohy, frisbee talíře, míčky a další. Vyhodnocování probíhalo průběžně, tudíž se z jedné strany ozýval povzbuzující řev a na druhé straně potlesk pro oceněné na stupních vítězů. Zvládnout se to dalo především díky skvělé organizaci a také výkonu moderátora pana Davida, který kupodivu i po čtyřech hodinách moderování stále srozumitelně mluvil.
Disciplíny byly opravdu pro všechny - tím myslím jak pro malé, tak velké, ale i hendikepované, tradiční i netradiční - neobvyklý prak a hod olympijskými kruhy jako připomínka naší zlaté Martiny.
Velkolepý byl výkon učitelského týmu ve štafetě, kdy všech deset sportovkyň a sportovců  za ohlušujícího fandění našich žáků podalo nadlidské výkony, ale vždy s úsměvem. Fantastičtí byli rodiče, kteří dokonce dali dohromady 4 běžecké štafety, v jedné se externě objevil i náš pan starosta. Strhující byly i štafety žďárských škol, kdy si to mezi sebou rozdaly týmy z 3.ZŠ , 4.ZŠ a 5. ZŠ. Díky za skvělé výkony a hlavně za hojnou účast.
Protože jsme si zároveň připomínali 45 let od založení školy,  tak škola měla celé odpoledne otevřenou náruč, panely byly plné retrofotek a ve vestibulu si trůnil několikapatrový dort s pětačtyřicítkou.
Ve třídách byly ukázky výuky, ale i soutěží ve znalostech, obratnosti, ohebnosti, logice,  o přírodě a další. Na tabulích se dalo také leccos vyzkoušet.
Dospěláčtí hosté byli vítáni v kavárničce, kde naše učitelky servírovaly kávu, čaj, buchtičky a další dobroty, všichni návštěvníci oceňovali bohatou nabídku školního bufetu i nevadnoucí úsměvy jeho obsluhy. Celého odpoledne s účastnilo i 15 našich polských kamarádů, kteří byli v 15 českých rodinách, sportovní výkony podali obdivuhodné, stejně jako jejich doprovod v čele s  ředitelem družební školy panem Zbyškem.
Krásné odpoledne to bylo, děkujeme všem, ještě dlouho  v nás pohoda, radost a spokojenost z naší společné akce zůstává.
Jaroslav Ptáček


Přespolní běh

9. 10. 2019

2.10.2019 – PILSKÁ NÁDRŽ


Postup do Junior NBA a Draft

28. 9. 2019

V loňském roce si náš basketbalový tým vybojoval postup ze Školní Basketbalové Ligy do basketbalové Junior NBA. O tom, který z týmů té opravdové NBA budou reprezentovat v průběhu podzimních turnajů, rozhodne slavnostní Draft Jr. NBA. Ten proběhne ve středu 25. září v Praze, ve sportovní hale na Královce.
V basketbalové hale, která běžně hostí zápasy národních basketbalových týmů, nebo utkání mistrovského Nymburka v Lize mistrů proběhne pro 32 škol velká událost. Rozhodovat se bude, v jakých dresech jejich žáci v letošní Jr. NBA nastoupí. Aby mělo slavnostní odpoledne tu pravou atmosféru, vysílá na středeční Draft Jr. NBA, každá škole svoje zástupce – dva hráče z každého týmu, který si na jaře vybojoval postup při turnajích ŠBL. Kapitán a jeho asistent si tak přímo v hale přeberou dresy pro svoji školu a pak…. pod dohledem bývalých hráčů NBA Jirky Welsche a Audieho Norrise absolvují trénink s dětmi z ostatních škol.
Bude to ve středu velká událost, jako vlastně celá NBA ….. a to jsme teprve na začátku. Samotné turnaje Jr. NBA čekají na kluby z 5. a 4. tříd v průběhu podzimu 2019. Třeba se ZŠ Švermova probojuje až do samotného finále.
Roman Bednář


Branný kurz 8. ročníku - 2019

23. 6. 2019

Během června se uskutečnil branný kurz – Přechod Žďárských vrchů. Žáci 8. tříd putovali z Milov přes Dráteníčky, vesničku Kadov, Podmedlovský mlýn až na Tři Studně. Cestou plnili teoretické a praktické úkoly a na základě úspěchu či neúspěchu byli odměněni „platidlem“, za které si v kempu na Sykovci nakoupili suroviny na polévku.  První den byl zakončen stavbou stanů a vařením polévky.
Druhý den jsme pobalili stany a vyrazili opět „po svých“ do Žďáru nad Sázavou. Žáci s batohy na zádech během dvou dnů nachodili asi 25 km. Myslím, že všem se tyto dny vryly do paměti a že na zážitky během tohoto dvoudenního putování nezapomenou.
Děkuji provozovatelům kempu Sykovec za skvělou spolupráci při realizaci kurzu. Díky patří také učitelům a žákům, kteří tento přechod absolvovali.


Atletický čtyřboj

16. 6. 2019

Atletický čtyřboj – tak se nazývá soutěž nejvšestrannějších sportovců Ta se konala pro starší žáky a žákyně ve středu 5.6.2019 ve Velkém Meziříčí a pro mladší kategorii v úterý 11.6.2019 ve Žďáře n. S. Každý závodník absolvoval sprint na 60m, hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí, skok daleký nebo vysoký a závěrečný vytrvalostní běh-dívky mladší na 600m, starší dívky a mladší kluci na 800 metrů a starší žáci na 1000m.


Orientační běh pro žáky čtvrtých ročníků

16. 6. 2019

Na konci školního roku si žáci čtvrtých ročníků rozšířili své znalosti ve sportovní kategorii, konkrétně v orientačním běhu. Vyučující přijaly nabídku paní Rosecké, která dětem přiblížila pravidla tohoto sportu. V teoretické části si děti procvičily orientaci v mapách, v praktickém cvičení si své znalosti prověřily. Tato velmi zdařilá akce je již tradiční příjemnou tečku za ukončení čtvrtého ročníku.


Jr. NBA pro školní basketbalový tým

9. 6. 2019

Lebron James, Stephen Curry, Kevin Durant, Britney Grinner, Matěj Rosecký, David Sláma, Otto Polívka či Markéta Němcová…. Mají tato jména vůbec něco společného? Mají, na podzim totiž pro všechny začíná další sezóna NBA. Zatímco pro některé za mořem, pro ty ostatní v České republice v podobě Jr. NBA, které se zúčastní i kluci a holky ze ZŠ Švermova. Svůj postup definitivně stvrdili v druhém kvalifikačním turnaji Školní Basketbalové Ligy v Pardubicích na konci května.

Po prvním kole ŠBL, a dvou vítězstvích, to měli kluci a holky z naší školy dobře rozehrané. V tom druhém pak úspěšně naplnili cíl i přání, se kterým do ŠBL vstupovali. I ve třetím a čtvrtém utkání dokázali zvítězit a postupují tak z prvního místa kvalifikační skupiny B.


Archiv