Publicita

Doplňovací volby do školské rady - zákonný zástupce

2. 11. 2022

Česko-polská spolupráce a družba.

13. 10. 2022

6.-9.října 2022 jsme opět zrealizovali výměnný pobyt. Po dvouleté kovidové přestávce.

Šestnáct polských rodin se stalo domovem našich žáků.

„Na začátku jsem brečela, že chci domů a potom zase, že tam chci zůstat...jedny z nejhezčích dnů v mém životě...Poláci byli v klidu a nic nehrotili...hlady jsme rozhodně nebyli...skvělá zkušenost, škoda, že tak krátká...mrzí mne, že k nám přijedou až v květnu.“

Pokusím se uvést do souvislostí několik postřehů našich 16 žáků ze sedmých a osmých tříd.

Ti spolu se čtyřmi učiteli vyrazili v říjnu do školy v polské Krzywini.

Jejich kontakty s naší 4.ZŠ jsou dlouholeté, 25.4.2008 jsme jako ředitelé základních škol podepsali dohodu o spolupráci a přátelství, kterou se snažíme stále naplňovat. Cenná je v tom, že se týká nejen společných akcí a návštěv, ale i kontaktů žákovských parlamentů, iniciativ učitelů a rodičů obou škol. Jeden z bodů zdůrazňuje podílení se na nápadech, které jsou zaměřené na rozvoj a inovaci všech forem pedagogického působení.

Ony totiž existují různé vzdělávací programy, díky nimž mnozí učitelé buď sami nebo s žáky vyjíždějí do ciziny.

Ale neobvyklá je celoroční a zároveň dlouholetá spolupráce zahraničních škol. Proto se snažíme tímto článkem inspirovat.  Jak to tedy funguje? Základem jsou osobní vztahy. Posíláme si přání v průběhu školního roku, účastníme se důležitých akcí v životě obou škol. Například polské hudební příležitostné učitelské uskupení nám zahrálo v DK při oslavách výročí školy, jejich družstva sportovců se zúčastnila naší Svatováclavské štafety. Vyměňujeme si naše školní kalendáře (v tom jsme je inspirovali), vzájemně okukujeme, co by se dalo vylepšit, ladíme náměty společných projektů žáků, zjišťujeme, do čeho se raději nepouštět, co se zcela neosvědčilo. Například jejich školní uniformy.

A v čem si myslíme, že v dnešní rozbouřené době jsou tyto aktivity zásadní? Žáci se o sebe umějí postarat, nebojí se cizího prostředí a hledají, co je pojí a ne to, co je rozděluje. Jedná se o nenápadnou, ale účinnou obranu proti xenofobii, poštvávání lidí navzájem a všelijaké zkreslování. A na závěr velké poděkování vám rodičům za spolupráci a participaci na těchto výměnách. Že jste pustili svoje děti na tento pobyt a že v květnu přivítáte, ubytujete a spolu s námi se postaráte o čtyřdenní program pro naše hosty z polské základní školy. I za rozmanitou podporu těmto aktivitám.
Děkujeme a přejeme pěkné další podzimní dny.

P.S. Další fotečky a krátké video sem doplníme.  Jaroslav Ptáček


Svatováclavská štafeta

13. 10. 2022

Fotogalerie


Jr. NBA – před branami Finále

13. 10. 2022

Holky a kluci ze ZŠ Švermova sehráli v úterý konferenční finále Jr. NBA. Soutěž školních týmů po své jarní části dospěla do vyřazovacích bojů a ZŠ Švermova alias Houston Rockets vyrazila do Brandýsa nad Labem bojovat o účast ve velkém Finále.

Matematika byla vcelku jednoduchá – 2 vítězství = postup, jakákoliv jiná varianta pak konec nadějí. O motivaci tak nebyla nouze, a to se ukázalo hned v úvodu prvního utkání s Los Angeles Clipper (ZŠ Vodní, Mohelnice). Od úvodu utkání se hrálo podle našich not a první vítězství, které jsme k postupu potřebovali jsem získali vcelku hladce.


Akce Žákovského parlamentu v letošním školním roce

12. 7. 2022

Žákovský parlament i v letošním roce uspořádal několik tradičních akcí. Během prvního pololetí kvůli covidové situaci nebyla setkání tolik pravidelná, proto jsme si vše vynahradili v druhé polovině roku.

V únoru se uskutečnilo Valentárium. Ve vestibulu školy mohli žáci celé školy vkládat valentýnská přáníčka pro své kamarády a učitele. Parlamenťáci roznesli do tříd více než 1000 přáníček, která udělala všem radost.

V březnu jsme pořádali u příležitosti Dne učitelů tzv. Den naruby. Každý žák si mohl vyzkoušet práci učitele ve vybraných předmětech. Největší zájem vyměnit si role měli žáci 3. až 7. ročníku. Tuto úspěšnou akci jsme také prezentovali na setkání ředitelů škol – projekt Dobrá škola.

V měsíci květnu naši parlamenťáci pořádali sběr papíru. Tato akce se nesetkala s tak velkým zájem jako v minulých letech, přesto jsme odevzdali 3 800 kilo. Nejvíce papíru nasbíraly třídy 5.A a 7.B, které za svoji snahu dostaly zmrzlinou.

V červnu jsme pořádali největší akci – Letní biatlon. Ve středu 8. června se na start běhu a hodu na cíl postavilo 108 závodníků! Při této akci nám pomáhali učitelé a také žákyně z 9. ročníku. Pitný režim zajistily paní kuchařky ze školní jídelny. Děkujeme za pomoc!! Fotky z této akce naleznete v galerii.

Ve stejné termínu se také uskutečnilo tradiční Setkání žákovských parlamentů na krajské úrovni v Jihlavě. Tuto akci pořádal náš školní parlament společně se spřáteleným parlamentem ZŠ Dobronín. Jednotlivé parlamenty měly za úkol představit své akce, které během školního roku pořádaly. Díky tomu jsme během setkání načerpali inspiraci na příští školní rok.

Školní parlamenťácký rok jsme ukončili tradičně velkou zmrzlinou a slíbili jsme si, že se v dalším školním roce budeme opět jednou za 14 dní setkávat.

Mgr.Jitka Holemářová, Mgr. Kateřina Novotná


Přechod Žďárských vrchů

9. 7. 2022

Jednou z dlouhodobých aktivit naší školy je projekt Přechod Žďárských vrchů, který je pravidelně organizován na konci školního roku pro všechny třídy 8. ročníku. Jde o obdobu branného kurzu, jehož cílem je vést děti k rozvoji kritického myšlení, vlastní odpovědnosti, samostatnosti, a také ke spolupráci. Samotná cesta začíná obvykle vlakem nebo autobusem na startovací místo, pokračuje pochodem „na těžko“ do kempu Sykovec a druhý den končí pochodem zpět do Žďáru. Během pochodu žáci týmovou prací plní praktické matematické, fyzikální, přírodovědné i sportovní úkoly, musí rozdělat a udržovat oheň, nebo si sami uvařit večeři v kotlíku.

Letošní pochod ukázal mnohým z žáků, že dobrá příprava začíná už samotným balením, při kterém je třeba vzít v potaz rozměr a typ zavazadla, jeho nastavení, výběr nezbytných věcí a samotnou váhu. Někteří z žáků si odnesli silné zážitky - např. promoknutí, stavění stanů v silném větru, spaní bez spacáku nebo bez karimatky apod. Pro jiné to byla, jak se říká, malina.

Bylo úžasné je pozorovat při řešení daných úkolů, při spolupráci, když si rozdělovali jednotlivé činnosti, nebo když pomáhali druhým. Všichni obstáli, všichni ze sebe vydali maximum, všichni tak trochu dospěli.

A my jim všem tleskáme a už teď se těšíme na další výpravy.

Jiří Sedlák a Iva Bubláková


Výsledky Atletického čtyřboje

16. 6. 2022

Ve čtvrtek 2. června se družstva mladších žákyň a žáků zúčastnila okresního kola Atletického čtyřboje na hřišti 2. ZŠ ve Žďáře nad Sázavou.

Každý ze závodníků absolvoval sprint na 60 m, hod míčkem, skok vysoký nebo daleký a vytrvalostní běh -dívky 600 a kluci 800m.

Děvčatům ve složení Lili Slámová, Barča Košťálová, Nela Hrubá, Barča Sáblíková a Linda Gregarová se velmi dařilo. V konkurenci sedmi družstev dívky obsadily první místo a ve škole se mohly pochlubit krásným pohárem. Svoje vítězství ještě potvrdily umístěním na stupni vítězů v hodnocení jednotlivců. Lili Slámová byla druhá a Barča Košťálová třetí.

Hoši soutěžili ve složení Tomáš Skala , Jakub Jelínek , Adam Štikar, Michal Štorek a Jan Slanina a obsadili páté místo. V jednotlivcích byl Tom Skala na třetím a Jakub Jelínek na pátém místě.
Ivo Šimurda


Houston Rockets to jsme my – ZŠ Švermova v Jr. NBA

13. 6. 2022

Po úspěchu v kvalifikaci Jr. NBA proběhl v uplynulém týdnu draft této soutěže, při kterém se mj. losovali týmy NBA za které budou jednotlivé ZŠ hrát. Kluci a holky ze ZŠ Švermova se tak konečně dočkali a v letošním ročníku soutěže nastupují v dresech Houston Rockets. Prvního turnaje základní části v divizi SouthWest, do které byli nalosováni se ve čtvrtek uskutečnil v Pardubicích.

I přes trochu komplikovanou dopravu, jsme nakonec byli na místě jako první tým a jako „jedničky“ si kluci a holky počínali i v průběhu turnaje. Ve skupině 4 týmů jsme se průběžně potkali s týmem New Orleans Pelicans (ZŠ Studánka Pardubice), Dallas Mavericks (ZŠ Smetanova Přelouč) a Memphis Grizzlies (ZŠ Zdechovice).

Do prvního utkání vstoupili kluci a holky s respektem ale s obrovskou energií. Bylo vidět jak jim soutěžní utkání a basketball chybí, obzvláště v čase, kdy se rekonstruuje palubovka v klubové hale. V celém utkání jsme skvěle bránili, z toho pramenila rychlá hra do protiútoku a značná převaha na hřišti.

Houston Rockets (ZŠ Švermova) vs. New Orleans Pelicans (ZŠ Studánka Pardubice)

62 : 4 (28:2)

V druhém utkání nás čekal o trochu zkušenější tým z Přelouče. Výhodou pro náš tým bylo, že jsme viděli jejich předchozí utkání a věděli tak na koho si dát pozor. Tuto výhodu jsme využili dokonale, za první čtvrtinu jsme nedostali ani jeden koš a způsobem start-cíl jsme vybojovali i druhé vítězství.

Houston Rockets (ZŠ Švermova) vs. Dallas Mavericks (ZŠ Smetanova Přelouč)

54 : 16 (30:6)

Ve třetím utkání proti tým z Třebechovic jsme s ohledem na předchozí výsledky byli jasnými favority. Tuto roli jsme naplňovali až od druhé čtvrtiny, v té první jsme si vybrali velmi slabou chvilku. 2.,3. a 4. čtvrtinu jsem i s průběžným střídáním všech kluků a holek zvládli už dobře. Mohli jsme se v nich soustředit na zlepšování naší spolupráce i individuálních činností.

Houston Rockets (ZŠ Švermova) vs. Memphis Grizzlies (ZŠ Zdechovice)
52    :   6    (22:2) 

Kluci a holky odehráli velmi povedený turnaj a mají základní část soutěže velmi dobře rozehranou. Její druhou polovinu – druhý turnaj – hostíme 17.6. (pátek) ve Žďáře nad Sázavou. Pokud bude do této doby ukončena renovace palubovky v klubové hale, odehraje se turnaj zde.

Nejlepší týmy základní části postupují do další fáze soutěže. Tak se odehraje velmi pravděpodobně až na podzim. Po dnešním turnaji by jsme v ní kluci a holky ze ZŠ Švermova neměli chybět.


Výstava

13. 6. 2022

U instalované výstavy se zastavují každodenně desítky žáků i dospěláků. To nás moc těší, že jsme ji získali a mohli takto před školou prezentovat.


Archiv