Publicita

MIKULÁŠ

6. 12. 2019

Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni…. říkanka, kterou jistě všichni známe, protože je spojena s mikulášskou nadílkou. A ta byla dnes. Do školy přišlo hejno čertů ,andělů a samozřejmě i Mikuláš. Děti si tento den užily, dostaly nadílku a malé zlobivce čertíci i pomalovali.


Zahájení ADVENTU

5. 12. 2019

Začíná prosinec – začíná advent. I děti naší školy se začaly scházet u adventního kalendáře a vánočního stromku. V kalendáři na ně čekají dárečky v podobě plnění různých úkolů – zpívání vánočních písní a koled, zdobení tříd, příprava vánočního stolování ve školní jídelně a povídání o tradicích a vánočních zvycích.


Expedice Borneo

4. 12. 2019

Žáci čtvrté a páté třídy se vydali na EXPEDICI BORNEO.

Kateřina Motani nás tentokrát zavedla napříč Malajským poloostrovem, kde hlavním cílem byl ostrov Borneo. Ukázala nám Hadí jeskyně plné rozmanitých druhů plazů, rezavé orangutany, nosaté a břichaté opice kahau, které žijí jen na Borneu a také trpasličí slony. Zavedla nás také mezi mořské cikány, kteří žijí na tyrkysovém moři v dřevěných chatách na kůlech. Mimo jiné, tito lidé umí dříve plavat než chodit. Děti se dozvěděly hodně zajímavostí o životě na Borneu. Na závěr proběhla soutěž, vítězové byli odměněni a děti si mohly zakoupit cizokrajné drobnosti. Akce opravdu skvělá.


Návštěva planetária v Brně

4. 12. 2019

Ve středu 4. prosince se žáci 4. a 5. třídy vypravili do planetária v Brně na Kraví hoře. V digitáriu pořad zahájili prohlídkou hvězdné oblohy . Poté se již v rámci 2D programu Cesta sluneční soustavou rozletěli vesmírem a navštívili Měsíc, Mars a všechny velké planety. Dostali se až k trpasličí planetce Pluto. Před planetáriem si pak prohlédli vozidlo, které zkoumá povrch Marsu a je dálkově řízeno ze Země. Výlet do planetária se vydařil.


BOBŘÍK INFORMATIKY

3. 12. 2019

Žáci pátých tříd se zúčastnili celostátní soutěže BOBŘÍK INFORMATIKY. Mezi nejúspěšnější řešitele patří Miriam Jurková, žákyně 5.Z. Za odměnu získala diplom a flashdrive. Blahopřejeme.


Knihovna

1. 12. 2019

Během listopadu navštívily postupně všechny třídy naší školy žďárskou knihovnu. Paní knihovnice měly pro žáky připravený pořad o pohádkách a jejich zpracování ve filmu. V ukázkách mohly děti poznat i některé hrady a zámky. Ve druhé části programu poznávaly ve skupinách mladší děti pohádky podle obrázků a starší je vyprávěly tak, aby ostatní poznali, o které pohádky se jedná. Na jaře se budeme těšit na další knihovnické lekce.


Výuka na svatého Martina

22. 11. 2019

11.11. děti čekaly, že Martin přijede na bílém koni, ale nestalo se. A tak si povídaly o tom, že se Martin narodil roku 316 n.l., že byl vojákem, který se dle legendy podělil s žebrákem o svůj vojenský plášť. Později se stal biskupem. Jeho svátek je spojován s prvním sněhem, svatomartinskou pečenou husou, mladým vínem a pečenými rohlíky s mákem.


Ukázka dravců

22. 11. 2019

v sokolovně se uskutečnila akce – ukázka dravců. Velice zajímavou formou povídání o orlech, káňatech, sovičkách a ostatních dravcích se děti dozvěděly mnoho zajímavostí. Ale ne jen děti. Jednou ze zajímavostí bylo seznámení s čimangem, kterého jsou v naší republice už jen 3 kusy. Orel bělovlasý pochází z Ameriky, ale je téměř vyhuben, k hnízům by se neměla přidělávat bidýlka, a tak by se dalo pokračobvat dál a dál. Ukázka se všem moc líbila a hlavně nás něco přiučila.


Krajské kolo Zimní čtyřboj

20. 11. 2019

V sobotu 16.11. se konalo krajské kolo soutěže Zimní čtyřboj v Havlíčkově Brodě. Z naší školy postoupily z okresního kola dvě děti – Mia Špačková a Jakub Anděl. Docela se jim dařilo. Jakub získal ve své kategorii 5. místo a Mia 13. místo. Blahopřejeme.


REGIONÁLNÍ SOUTĚŽ JEŘABINKA

22. 9. 2019

V úterý 17. září jsme se zapojili do akce Jeřabinka, která byla tradičně v areálu Zámku a po naučné stezce kolem Konventského rybníka. A tentokrát hodně aktivně. Nejstarší žáci páté třídy pomáhali na stanovištích a čtvrťáci se věnovali v areálu sportovním a výtvarným aktivitám, do kterých se mohli zapojit soutěžící, aby si zkrátil čekání na soutěž.Třetí a první třída se vydala po stopách soutěže a potom si na školní dvorku opekla buřtíky. Za naši školu soutěžili ze čtvrté třídy Adam Blažíček a Hana Bukáčková a z páté třídy Michal Milichovský a Markéta Němcová. Vyhráli v mladší kategorii 2. místo Kromě diplomu si odnesli i odměny a určitě i velikou radost z vítězství.


Sportovní dopoledne druháků

22. 9. 2019

V úterý 17.9. se druháci zúčastnili sportovního dopoledne v areálu nového hřiště za ZŠ Švermova. Své síly a možnosti si společně s ostatními druháky poměřili při štafetovém běhu a bez pozornosti také nezůstala skluzavka. Prohlédli si budovu školy např. třídy, tělocvičny, školní družinu a bufet, kde si mohli koupit zdravou svačinu. Dopoledne bylo zakončeno společným obědem ve školní jídelně.


Dopravní hřiště pro čtvrťáky

22. 9. 2019

Ve čtvrté třídě většina dětí bude mít nebo má 10 let. Od deseti let mohou jezdit děti samy na kolech. Aby jízdu zvládly, dělají řidičský průkaz na kolo. Dnešní podzimní lekce na dopravním hřišti byla první příprava . Děti si opakovaly dopravní značky, řešily křižovatky a nakonec měly zkušební jízdy na kolech. Děti si vyzloušely jízdy na kruhovém objezdu, na křižovatkách nebo na vlakovém přejezdu. Samy tak zjistily co zvládnou a co ne.


BESIP – besedy s policistkou

15. 9. 2019

K zahájení nového školního roku patří už tradičně besedy s policistkou paní Dagmar Pálkovou.  Ty jsou zaměřeny na osvojování základních pravidel bezpečného přecházení vozovky , ale také na bezpečnost nejen v silničním provozu , ale i na osobní bezpečí.


Ukázka juda

15. 9. 2019

Žďárští judisté zavítali mezi žáky zámecké školy.  V sokolovně v tělocvičně zapojili všechny děti do sportovních aktivit formou her, které mají děti nejraději. Hra na rybáře a rybičky s různými obměnami byla jednou z nich.  Základem juda je kotoul , který zvládli všichni. Potom si děti vyzkoušely  základní postoje a pády pod dohledem trenérů. Ukázka byla bezvadná.  A třeba se někdo rozhodne a začne judo trénovat .


Výlet 5.Z

9. 6. 2019

Bylo pondělí 3.6.2019 a žáci 5. třídy se vydali na dlouho očekávaný a jednou odložený výlet! Všechno nakonec klaplo podle plánu a všichni si výlet do Outdoorparku Domanín u Bystřice nad Pernštejnem opravdu užili. Někteří si vyzkoušeli lanovou dráhu, jiní si zahráli paintball nebo airsoft a také se snažili překonat pevná gumová lana – bungeerunning. Opravdu vedro nám bylo až na zpáteční cestě na autobusovou zastávku, ale překonali jsme i to a odměnou nám byl krásně klimatizovaný pohodlný autobus. Prostě skvělá tečka za posledním společným výletem.


Mladý cyklista zámek

9. 6. 2019

16. 5. čtyřčlenné družstvo žáků 4. a 5. třídy vybojovalo v dopravní soutěži mladých cyklistů krásné 3. místo. Blahopřejeme.


 


Jr. NBA pro školní basketbalový tým

9. 6. 2019

Lebron James, Stephen Curry, Kevin Durant, Britney Grinner, Matěj Rosecký, David Sláma, Otto Polívka či Markéta Němcová…. Mají tato jména vůbec něco společného? Mají, na podzim totiž pro všechny začíná další sezóna NBA. Zatímco pro některé za mořem, pro ty ostatní v České republice v podobě Jr. NBA, které se zúčastní i kluci a holky ze ZŠ Švermova. Svůj postup definitivně stvrdili v druhém kvalifikačním turnaji Školní Basketbalové Ligy v Pardubicích na konci května.

Po prvním kole ŠBL, a dvou vítězstvích, to měli kluci a holky z naší školy dobře rozehrané. V tom druhém pak úspěšně naplnili cíl i přání, se kterým do ŠBL vstupovali. I ve třetím a čtvrtém utkání dokázali zvítězit a postupují tak z prvního místa kvalifikační skupiny B.


Archiv