Aktuality

Vážení a milí rodiče, přátelé naší školy,

2. 7. 2019

vyřazení devadesáti devíti deváťáků na radnici úspěšně proběhlo. Bylo se slzičkami, a to nejen díky zdrcujícímu teplu, ale i díky dojetí z krásného slavnostního okamžiku. Tudíž jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Za vedení školy moc děkujeme za spolupráci, moc si vás aktivních rodičů vážíme a doufáme, že budeme stále spolupracovat a navzájem se podporovat a inspirovat. A našim žákům také přejeme vše dobré s poděkováním za dobrý školní rok plný zajímavých zážitků.  Stažení fotografií ZDE

Pěkné léto s odpočinkem na dovolených a prázdninách a těšíme se na milé setkání v září.

PaedDr.Jaroslav Ptáček


Branný kurz 8. ročníku - 2019

23. 6. 2019

Během června se uskutečnil branný kurz – Přechod Žďárských vrchů. Žáci 8. tříd putovali z Milov přes Dráteníčky, vesničku Kadov, Podmedlovský mlýn až na Tři Studně. Cestou plnili teoretické a praktické úkoly a na základě úspěchu či neúspěchu byli odměněni „platidlem“, za které si v kempu na Sykovci nakoupili suroviny na polévku.  První den byl zakončen stavbou stanů a vařením polévky.
Druhý den jsme pobalili stany a vyrazili opět „po svých“ do Žďáru nad Sázavou. Žáci s batohy na zádech během dvou dnů nachodili asi 25 km. Myslím, že všem se tyto dny vryly do paměti a že na zážitky během tohoto dvoudenního putování nezapomenou.
Děkuji provozovatelům kempu Sykovec za skvělou spolupráci při realizaci kurzu. Díky patří také učitelům a žákům, kteří tento přechod absolvovali.


Výtvarná soutěž Jsme nad Sázavou

22. 6. 2019

Naši žáci slavili velký úspěch ve výtvarné soutěži Jsme nad Sázavou, která byla vyhlášena iniciativou Žijeme Žďárem. Zapojit se mohli žáci všech žďárských škol a školek.  Úkolem bylo výtvarně ztvárnit svůj názor na konkrétní místo tzv. Zelené páteře města (řeky Sázavy), navrhnout, jak prostor oživit nebo jakou mu přinést náplň.
Kategorie A – 1. stupeň:
4. místo: Nela Weidemannová
5. místo: Barbora Roušová
Kategorie B – 2. stupeň:
1. místo: Tereza Pavlišová
2. místo: Timotej Mierva
3. místo: Jan Turinský
Všem vítězům velmi gratulujeme a děkujeme za jejich skvělé nápady.   Lenka Lidmilová


Atletický čtyřboj

16. 6. 2019

Atletický čtyřboj – tak se nazývá soutěž nejvšestrannějších sportovců Ta se konala pro starší žáky a žákyně ve středu 5.6.2019 ve Velkém Meziříčí a pro mladší kategorii v úterý 11.6.2019 ve Žďáře n. S. Každý závodník absolvoval sprint na 60m, hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí, skok daleký nebo vysoký a závěrečný vytrvalostní běh-dívky mladší na 600m, starší dívky a mladší kluci na 800 metrů a starší žáci na 1000m.


Upozornění

16. 6. 2019

V pondělí dne 24. 6. 2019 bude z organizačních důvodů zkrácen provoz ŠKOLNÍ DRUŽINY do 15:00 hodin.
Děkujeme za pochopení
Mgr. Jarmila Hrdinová
zástupce ředitele školy


Setkání žákovských parlamentů Kraje Vysočina

16. 6. 2019

Dne 3. 6. 2019 se v Jihlavě konalo Setkání žákovských parlamentů Kraje Vysočina, jehož spoluorganizátorem byla také naše škola. Tu zastupovaly tři žákyně – Lucie Sobotková (8.A), Eva Řezníčková (8.C) a Monika Sáblíková (7.A). Cílem setkání dvaceti čtyř základních škol byla nejenom výměna informací o akcích pořádaných školními parlamenty během roku, ale také získání nových inspirací pro další práci. Během celého programu byl prostor k výměně nápadů či názorů nad možnými problémy, se kterými se ŠP může setkat. Jednalo se například o tyto vybraná témata: kvalita jídla ve školní jídelně, hledání motivace pro práci ve školních parlamentech, mobilní telefony ve škole či inspirace pro hledání námětů na další akce. V rámci práce ve skupinách si „parlamenťáci“ prověřili, jak zvládají naslouchat, komunikovat v neznámém kolektivu a řešit určité situace.
Děkujeme za inspirace a těšíme se na další setkání!   Školní parlament


Orientační běh pro žáky čtvrtých ročníků

16. 6. 2019

Na konci školního roku si žáci čtvrtých ročníků rozšířili své znalosti ve sportovní kategorii, konkrétně v orientačním běhu. Vyučující přijaly nabídku paní Rosecké, která dětem přiblížila pravidla tohoto sportu. V teoretické části si děti procvičily orientaci v mapách, v praktickém cvičení si své znalosti prověřily. Tato velmi zdařilá akce je již tradiční příjemnou tečku za ukončení čtvrtého ročníku.


Výlet 5.Z

9. 6. 2019

Bylo pondělí 3.6.2019 a žáci 5. třídy se vydali na dlouho očekávaný a jednou odložený výlet! Všechno nakonec klaplo podle plánu a všichni si výlet do Outdoorparku Domanín u Bystřice nad Pernštejnem opravdu užili. Někteří si vyzkoušeli lanovou dráhu, jiní si zahráli paintball nebo airsoft a také se snažili překonat pevná gumová lana – bungeerunning. Opravdu vedro nám bylo až na zpáteční cestě na autobusovou zastávku, ale překonali jsme i to a odměnou nám byl krásně klimatizovaný pohodlný autobus. Prostě skvělá tečka za posledním společným výletem.


Mladý cyklista zámek

9. 6. 2019

16. 5. čtyřčlenné družstvo žáků 4. a 5. třídy vybojovalo v dopravní soutěži mladých cyklistů krásné 3. místo. Blahopřejeme.


 


Jr. NBA pro školní basketbalový tým

9. 6. 2019

Lebron James, Stephen Curry, Kevin Durant, Britney Grinner, Matěj Rosecký, David Sláma, Otto Polívka či Markéta Němcová…. Mají tato jména vůbec něco společného? Mají, na podzim totiž pro všechny začíná další sezóna NBA. Zatímco pro některé za mořem, pro ty ostatní v České republice v podobě Jr. NBA, které se zúčastní i kluci a holky ze ZŠ Švermova. Svůj postup definitivně stvrdili v druhém kvalifikačním turnaji Školní Basketbalové Ligy v Pardubicích na konci května.

Po prvním kole ŠBL, a dvou vítězstvích, to měli kluci a holky z naší školy dobře rozehrané. V tom druhém pak úspěšně naplnili cíl i přání, se kterým do ŠBL vstupovali. I ve třetím a čtvrtém utkání dokázali zvítězit a postupují tak z prvního místa kvalifikační skupiny B.


OTEVŘENÉ ZAHRADY

2. 6. 2019

Žáci zámecké školy se zapojili do dnů otevřených zahrad (25.5. a 26.5.) a vyzdobili altánek v soukromých zahradách rodiny Kinských. Letošní téma znělo „Hvězda“. Jak se jim to podařilo, můžete sami posoudit.


Vuřtíkování

2. 6. 2019

Počasí nám "dovolilo" :)) a my jsme se s dětmi, pár rodiči a sourozenci vydali plnit úkoly po stezce okolo Konventského rybníka. Na stanovištích jsme poznávali známé rostliny a živočichy a museli jsme zasáhnout nasbíranými šiškami cíl.
 Celou cestou nás provázely ostré hvizdy píšťalky s pokyny: štronzo, povodeň, brouci, vláček, bomba a osvobozující portamento!
Do areálu naší školy jsme přišli hladoví. Rodiče nám pomohli s ohýnkem...pochutnali jsme si nejenom na vuřtíkách, ale i na koláčích a bábovkách, které pro nás maminky připravily. Celé odpoledne uteklo moc rychle a my se opět těšíme na další akce v naší družině!


Informace na měsíc červen zámek

2. 6. 2019

Informace na měsíc červen 2019 – zámek


DEN DĚTÍ V POLNIČCE

2. 6. 2019

Děti oslavily svůj svátek pěším výletem na Vagón v Polničce. Zde si za pěkného počasí užily atrakcí předplacených z Klubu rodičů Zámek. Zajezdily si na čtyřkolkách, lodičkách, svezly se vláčkem, vyřádily se na hopstrádě i kolotočích. Domů se vracely veselí a unavení. Některé děti také vypustily želvy po zimě do letního výběhu.Schůzky budoucích prvňáků a šesťáků

24. 5. 2019

   


Květnový výlet do Vídně

22. 5. 2019

Na 16.5.2019 naplánoval Kabinet němčiny exkurzi do hlavního města Rakouska, jehož  se mohli zúčastnit žáci osmého ročníku, kteří si jako svůj druhý cizí jazyk zvolili  němčinu. Zájezd do Vídně má na naší škole  mnohaletou tradici a je vždy u žáků velice oblíbený. I tentokrát byl vybraný program velmi lákavý – návštěva jedné z nejkrásnějších Zoo v Evropě, prohlídka bývalého letního sídla Habsburků Schönbrunn a v neposlední řadě možnost vyzkoušet si na vlastní kůži některou z atrakcí v proslulém zábavním parku Prater.
Předpověď počasí nebyla pro tento den příliš příznivá, a tak jsme všichni vybaveni deštníky čekali již v 6.30 hodin na příjezd autobusu. Cesta do Vídně nám i přes chvílemi  silný déšť uběhla docela rychle, a to hlavně díky referátům, které si někteří žáci předem připravili. Během cesty jsme se tak dozvěděli zajímavosti o místech, kterými jsme projížděli, i různé informace o historii a současnosti Rakouska. Počasí se při našem příjezdu umoudřilo, a tak jsme cestu tam i zpět zvládli bez úhony a všichni se v pořádku a plni zážitků a dojmů vrátili ve 20.30 hodin domů. Věřím, že si každý z 55 žáků pobyt v Rakousku užil, o čemž svědčí jejich pozitivní reakce i příjemná atmosféra během zájezdu. Velké poděkování patří především paní učitelce Bajerové, která vše do nejmenších detailů připravila a zařídila. Zároveň děkuji i všem žákům za jejich vzorné chování a dochvilnost, bez kterých by nebyl možný hladký průběh naší exkurze a panu řidiči Uchytilovi za bezpečnou a klidnou přepravu.  Ivona Tomková


Výsledky atletické soutěže družstev Pohár rozhlasu

22. 5. 2019

14. května se naši starší žáci (z 8. a 9. ročníku) zúčastnili okresního kola atletické soutěže ve Velkém Meziříčí. Závodníci v chladném a velmi větrném počasí absolvovali tyto disciplíny: běh na 60 a 800  metrů (chlapci 1500), skok do dálky a do výšky, vrh koulí a štafetu na 4 x 60 metrů.
Mezi nejlepšími se umístili:
Petr Michut – 2. místo v běhu na 1500 m
Káťa Mičková -  3. místo v běhu na 800 m
Karolína Slámová – 3. místo ve vrhu koulí

Štafeta dívek – 3.místo
V celkovém hodnocení družstev děvčata obsadila krásné 3. místo, hoši skončili pátí.
Tato umístění jsou vynikající i proto, že v současné době je naše školní hřiště ve výstavbě. Naši školu reprezentovali také tito žáci: Eva Rusnáková, Karolína Bílková, Simona Štětková, Markéta Škarková, Nikola Neuerová, Romana Hrašková, Adéla Ptáčková, Theodor Müller, Jáchym Trávníček, Petr Dostál, Marek Malenovský, Ondřej Budík, Martin Šikula, Šimon Valenta   Zapsala: Jitka Holemářová


SBĚR PAPÍRU

21. 5. 2019

Ve dnech 22. – 23. 5. 2019 proběhne tradiční sběr papíru.
KDY:
středa 14:00 - 16:00 hodin
čtvrtek 7:00 – 8:00 hodin

Větší množství (60kg a více) prosím odvezte přímo na sběrný dvůr, kde je potřeba nahlásit, že je to za 4. ZŠ.
Prosíme o dodržení časů, aby bylo možné papír hned uložit do kontejneru.
Děkujeme a těšíme se na Vaši spolupráci!  Ekotým - organizátoři


Pěkný den. Čas nám letí neuvěřitelnou rychlostí, že?

19. 5. 2019

Vím, že na webu kromě prospěchu a jídelního lístku sledujete i průběžné zprávy z naší školy. Naše aktivity jsou velké, a tak jezdí naši žáci na rozmanitá místa, mají úžasné výsledky ve florbalu, v běhu, vybíjené, házené i basketbalu. Dále jezdí na exkurze, na šachová mistrovství , pro sportovní medaile i ocenění v olympiádách, které jim poté pomáhají  v přijetí na vybrané čtyřleté střední školy. Čímž blahopřejeme našim úspěšným deváťákům, kteří se v drtivé většině dostali na svoje vytoužené školy. Děkujeme všem nastupujícím prvňáčkům, že si  vybrali naše školičky a budou mít brzy první schůzku se svými třídními učitelkami a poté od 1.září nastoupí do našich dvou škol už naostro. Sejdeme se také s rodiči šestých ročníků, protože se vytvářejí nové kolektivy 6.A, 6.B (tímto jim blahopřeji, že po úspěšném složení zkoušek byli zařazeni do této matematické třídy), 6.C a 6.D třídy, kdy je nezbytné vám předat  důležité informace o systému výuky, učitelích a například o tradičních harmonizačních dnech, které budou v prvním a druhém týdnu v září.

A ještě jedna dobrá zpráva. Jsme účastni v několika projektech, několikaměsíční přípravy na ně nebyly  marné,  znamenají opět lepší servis jak pro žáky, tak pro učitele. Projekt šablony podporuje práci psychologa, a také speciálního pedagoga na škole. Ten pomáhá učitelům s problémy u jednotlivých žáků a navíc můžeme poskytnout pro naše žáky neplacenou službu s biofeedbackem. Dále se projekty týkají podpory čtenářské i matematické gramotnosti, inkluze a vzdělávacích akcí pro pedagogy.

Tak to byly jenom některé střípky ze všedních dnů naší školy, o dalších se dočtete v dalších zprávičkách na našich stránkách a v červnu se těším opět na tomto místě s dalšími střípky. Zajímavé aktivity vymýšlejí i rodiče ze SRPŠ, nepřehlédněte je!

 Pěkné dny přeje PaedDr. Jaroslav Ptáček, ředitel školy.


Jarní procházka Prahou

16. 5. 2019

Žáci třetí a čtvrté třídy se vydali na výlet do Prahy. Počasí bylo krásné.Někteří jeli poprvé vlakem, ale i metrem nebo tramvají. Výlet byl zaměřen na Karla IV. V Praze jsme nejdříve navštívili Pražský hrad, výstavu Cesta na hrad, prohlédli si katedrálu Sv. Víta, Vojtěcha a Václava, po zámeckých schodech došli na Karlův most, kde děti plnily pracovní listy. Odtud jsme pokračovali na Staroměstské náměstí a stihli v 15.00 hodin orloj. Pak jsme pokračovali na Václavské náměstí a zpátky na nádraží na vlak. Samozřejmě nemohlo chybět občerstvení v McDonaldś, kde si to děti také užily. Celou dobu nás provázela Prahou průvodkyně Aneta, která si nemohla vynachválit děti, které se chovaly úplně úžasně. Výlet se vydařil a vše jsme zvládli v pohodě a klidu.


Finanční gramotnost a praxe

16. 5. 2019

V pondělí 6.5. proběhl pro žáky 9. ročníku další  seminář v rámci  Finanční gramotnosti  pod názvem Cesta z dluhu. Dozvěděli se, na koho se obrátit, pokud by se dostali do problémů s dluhy. Byly jim nastíněny  obecné postupy, které jsou používány při práci s dlužníky. Pracovníci, kteří se této činnosti věnují, jsou schopni zmapovat dluhy,  sestavit přehled věřitelů, zkontaktovat dlužníka s insolvenčním správcem, pomoci se sestavením rozpočtu, nastavit hospodaření s penězi a průběžně monitorovat situaci. Žáci vědí, že problémy mohou přijít. Nelze se ale závazkům vyhýbat. Vše se dá postupně řešit.  Lenka Trojanová


ZŠ Švermova je blízko postupu do Jr. NBA

16. 5. 2019

Skvěle se uvedli v prvním kole Školní Basketbalové Ligy (ŠBL) žáci naší školy ze 2., 3. a 4.ročníku. Při prvním turnaji v Pardubicích (skupna B) dokázali zvítězit v obou utkáních a jsou velice blízko postupu do podzimní části projektu České Basketbalové Federace - Junior NBA. 


Procházka ZUŠ

16. 5. 2019

1. třída se vydala do ZUŠ, kde se děti seznámily s různými hudebními nástroji, zazpívaly si písničky a prohlédly si budovu ZUŠ. Akce se vydařila,


Kam páťáci půjdete?

16. 5. 2019

Duben byl měsíc, kdy se některé děti hlásily na víceletá gymnázia nebo do počítačových a matematických tříd. Ze zámecké školy se dostaly na státní gymnázium – Anna Koloušková, Anna Marie Novotná. Biskupské gymnázium - Anežka Vintrová, Adéla Petrová, Šárka Kovářová, Klára Kovářová. Třída s rozšířenou výukou informatiky na ZŠ Komenského 2 – Denis Brodský, Matěj Hansl. Matematická třída na ZŠ Švermova – Veronika Švomová, Izabel Morales. Ostatní žáci páté třídy budou přecházet na ZŠ Švermova .


Budoucí prvňáčci

16. 5. 2019

Zveme Vás na schůzku budoucích žáčků první třídy do zámecké školy v úterý 4. června 2019 v 15. 30 hodin. Přijďte i se svými  dětmi, které se budou fotografovat do školního kalendáře. Seznámíte se s třídní paní učitelkou.
Přineste si prosím peníze na pomůcky / asi 1000 Kč/. 
Těšíme se setkání s Vámi


Abeceda peněz / projekt 4. ročníků

8. 5. 2019

Zapojením do programu s akreditací MŠMT  a s podporou České spořitelny rozjeli žáci 4. ročníků vlastní podnikání. Získali jedinečnou příležitost přemýšlet o správě peněz, o spolupráci a zodpovědnosti. Učili se rozumět světu financí - kde a jak vznikají peníze, jak se vydělávají, jaká je hodnota peněz a proč nestačí jen pro ně zajít k bankomatu. A jak to fungovalo?
Vše začalo 25. 10. 2018 přihlášení tříd do projektu. Následovalo nahlédnutí do tajů banky, kde se žáci seznámili s jejím prostředím. Po té si vymysleli vlastní podnikatelský plán, který postupně realizovali. Vše vyvrcholilo prodejem výrobků na Jarmarku 6. a 7. května. Díky vydělaným penězům jsou bohatší nejen o prostředky např. na školní výlet, ale hlavně o zážitky a získané vědomosti. Část výdělku se některé třídy rozhodly věnovat organizacím, které pomáhají nemocným nebo zdravotně postiženým dětem. Děkujeme České spořitelně.

 


Velikonoční turnaj ve vybíjené

4. 5. 2019

K Velikonocům patří na zámecké i velikonoční turnaj ve vybíjené, který jsme hráli 29. dubna v sokolovně.
Hlavní cena je putovní pohár plný sladkostí. Hrají mezi sebou všechny třídy mimo prvňáčků, kteří se dívají a fandí spolužákům. I tentokrát zvítězili žáci páté třídy. Na druhém místě byli čtvrťáci, na třetím třeťáci a na čtvrtém místě druháci. Nejde o vítězství, ale hlavně o to, aby si všichni pořádně zahráli.


Den Země

4. 5. 2019

Den Země jsme oslavili trochu s předstihem - už ve středu 17. 4. A jaký letos byl? Myslíme si, že se povedl. Snad jsme trochu pomohli s úklidem našeho města v rámci zapojení do akce Čistá Vysočina. Sedmáci se seznámili s tím, jak složité a nákladné je čištění vody. Osmáci už dnes vědí, jak to vypadá na vodní přehradě Vír a jak se vyrábí energie ve vodní elektrárně. Druháci byli na návštěvě na sběrném dvoře ve Žďáře nad Sázavou. Prvňáci a šesťáci budou třídit odpad přesně tak, jak se naučili na besedě Tonda Obal na cestách. A co naši deváťáci, kteří už prošli všemi zmíněnými oblastmi během svého studiu na naší škole? Pomohli při organizaci přírodovědné soutěže pro žáky 3. a 4. ročníku přímo na jednotlivých stanovištích nebo na sportovním doprovodném programu, kde si vyzkoušeli, jak náročná je práce s dětmi. Všem děkujeme za elán, kterým přispěli k úspěšnému zvládnutí celé akce!
Koordinátorky EVVO


Hudební pořad Večerníčky nedáme….

4. 5. 2019

Písničky z večeníčků, hádanky, zpěv, hra na nástroje a tancování – to byla náplň hudebního pořadu v podání pana Drahotského a paní Smékalové. Děti hádaly názvy večerníčků – Aja a Pája, Včelka Mája, Včelí medvídci, Rákosníček, Víla Amálka, Bob a Bobek, Pat a Mat, Krakonoš, maxipes Fík a další. Seznamovaly se s hudebními nástroji a také si zazpívaly. Pořad byl perfektní a všem se líbil.


Informace měsíc květen zámek

4. 5. 2019

Informace pro měsíc květen 2019 – zámecká škola


Kroužek Míčové hry

4. 5. 2019

Úspěchy chlapců a dívek ve sportovních soutěžích v školním roce 2018/19

Chlapci 3. – 5. tříd se zúčastňují školské ligy v Miniházené. Tato soutěž probíhá během školního roku ve čtyřech turnajích. Z toho 3 turnaje škola organizuje s TJ NOVÉ VESELÍ v tělocvičnách naší školy. Závěrečný turnaj proběhne v květnu v házenkářské hale v Novém Veselí. V soutěži nás reprezentují 4 družstva (2 družstva mladších žáků a 2 družstva starších žáků). Z celkového počtu 22 družstev máme výborné výsledky. Zatím získala družstva mladších žáků 1. a 4. místo a družstva starších žáků 1. a 9. místo. Na okresním finále ve vybíjené MIX, které se uskutečnilo 2. 4. 2019 obsadili žáci 8. místo z šestnácti družstev. Žáci se připravují rovněž na turnaj v malé kopané Mc Donalds Cup, který se pořádá v průběhu května. Všem našim účastníkům sportovních turnajů držíme palce a přejeme, aby se v soutěžích dobře umístili. Všem výhercům gratulujeme . Máme radost, že je v naší škole stále spousta dětí, které rády sportují a soutěží.   Vedoucí kroužku: Mgr. Marek Koudela


Seznam žáků přijatých do třídy s rozšířenou výukou matematiky

29. 4. 2019

Ředitelské volno

27. 4. 2019

Na základě Zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, § 24 a Vyhlášky č. 16/2005 Sb., o organizaci školního roku, § 2 vyhlašuji volné dny pro žáky na čtvrtek a pátek 9. a 10.5. 2019 z organizačních důvodů.   PaedDr. Jaroslav Ptáček, ředitel školy


Velikonoční turnaj ve školní družině zámek

21. 4. 2019

Velikonoční turnaj v pexesu se nám vyvedl a moc líbil. Mezi fanoušky byli i zajíčci a slepičky, které jsme si vyráběli.
1. místo Tereza Z, 2. místo Bibi K. A 3. místo Adéla N.


Besipáček Žďárský 2019

21. 4. 2019

Nejúspěšnější řešitel třídního kola Besipáčka byl Michal Milichovský, který postoupil do dalšího kola a mile nás překvapil. V kategorii žáků čtvrtých tříd žďárských škol obsadil 3. místo. Míšo, bahopřejeme. V pátek 26.4. bude na radnici ve 13.00hodin slavnostní vyhlášení vítězů, kam jsou pozváni všichni účastníci soutěže i s pedagogy a rodiči.


Velikonoce zámek 2019

21. 4. 2019

Velikonoční svátky jsou spojeny nejen s tradicemi a zvyky, ale také s výtvarným tvořením. Děti si zdobily vajíčka, skládaly z papíru slepičky nebo ze dřeva vyráběly zajíčky Své výrobky věnovaly maminkám a babičkám nebo je použily na velikonoční výzdobu.


KRAJSKÉ KOLO MATEMATICKÉ OLYMPIÁDY 9. ROČNÍKU

21. 4. 2019

V úterý 19. 3. 2019 se na Gymnáziu v Jihlavě konalo krajské kolo Matematické olympiády 9. ročníku. Naši školu reprezentovali Tereza Doležalová a Adam Stejskal. V silné konkurenci nejlepších specialistů této věkové kategorie se neztratili. Tereza obsadila 7. místo a Adam 16. místo v kraji. Oběma reprezentantům blahopřejme ke skvělému výsledku a děkujeme za reprezentaci  školy.   

 

Jiří Sedlák


Zápis 2019 - nově přijatí žáci

17. 4. 2019

Zápis 2019 – nově přijatí žáci


Matematický KLOKAN - zámek

13. 4. 2019

Dne 22. března se konala matematická soutěž – Klokan 2019. V kategorii Klokánek byl maximální počet bodů 120. Soutěže se účastnila 4A,4B,4C,4Z ,5A,5B,5C,5D,5Z. Nejúspěšnější řešitelé zámecké školy byli: Denis Brodský 5.Z / 97 bodů/- celkově byl na druhém místě ze všech žáků . Novotná Marie Anna 5.Z / 93 bodů/ a Milichovský Michal 4.Z / 89 bodů/. Blahopřejeme .


Tonda Obal

13. 4. 2019

Chránit přírodu, šetřit papírem a třídit odpad je hlavní úkolem akce Tonda Obal. Zábavnou formou a zapojením do různých činností se děti učí správně třídit odpad. Také se dozví, jak se některé matriály mohou recyklovat a proč je potřeba odpad třídit.


Staré pověsti české

13. 4. 2019

Divadelní vystoupení v podání Jana Přeučila a Evy Hruškové nezklamalo. Pověsti O Faustovi a O Horymírovi hrané pomocí loutek, veselých písniček a pohybových doprovodů byly perfektní. Dětem se divadlo moc líbilo. Věříme , že vystoupení nebylo poslední.


Žáci 2.C třídy luští MAKOVICI

13. 4. 2019

Od začátku školního roku jsme se rozhodli rozšířit si své znalosti luštěním osmisměrek, popletených synonym a rčení, doplňovaček s čísly, popletených textů, sudoku, řetězovek a dalších luštěnin. Zapojili jsme se také do soutěží tohoto časopisu a posílali jsme správná řešení Rosteme s knihou a Velkou filmovou soutěž. V Makovici z čísla 189 jsme slavili úspěch-naše spolužačka Terezka byla vylosována ve Velké filmové soutěži a dostala od časopisu krásné ceny. V luštění s časopisem budeme pokračovat a věřit, že opět někteří z nás vyhrají. Věrní luštitelé časopisu MAKOVICE.  Žáci 2.C třídy


Hudební vystoupení

7. 4. 2019

Dne 29. března 2019 nás navštívili muzikanti pan Drahotský a paní Smékalová. Připravili pro naše prvňáčky krásné hudební vystoupení. Žáci si nejen zazpívali, ale viděli i slyšeli spoustu hudebních nástrojů, něco nového se o nich dověděli a naučili se novou písničku. Mnoho prvňáčků se těší, že taky jednou budou navštěvovat ZUŠ ve Žďáře, na které oba kantoři působí.

Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.


Den naruby

7. 4. 2019

Akce žákovského parlamentu k připomenutí si Dne učitelů 28. března – někteří žáci si vyměnili role s učiteli a převzali jejich úkol. U nás ve škole si tak pozice vystřídali ve 4. a 5. Z. Čtvrťáci si vyzkoušeli učit tělocvik a páťáci si vzali matematiku, češtinu a angličtinu. Sami nakonec naznali, že býti učitelem není jednoduché.


Vědomostní soutěž Všeználek

7. 4. 2019

Ve čtvrtek 28.3. se čtyřčlenné družstvo – Denis Brodský, Adéla Krejčová, Marie Anna Novotná a Adrian Staněk - utkalo s dalšími družstvy 5. ročníků. Soutěž se konala v Active clubu ve Žďáře n.S. Ostatní žáci své kamarády nadšeně povzbuzovali. Po téměř dvouhodinovém vědomostním souboji se naši umístili na 4. místě.


Republikové finále ve florbalu

30. 3. 2019

Ve čtvrtek 21.3.2019 se vydaly starší žákyně ZŠ Švermova do dalekých Otrokovic, aby se zde utkaly o co nejlepší umístění v republikovém finále ve florbalu. Do tohoto turnaje se probojovalo 6 nejlepších školních týmů z celé republiky. Po soubojích ve skupině děvčata postoupila do bojů o medaile. V zápase o finále sehrály vyrovnané utkání s pozdějšími vítězkami ZŠ Campanus Praha.Poté je čekal boj o bronzové medaile. Po zranění dvou hráček jim na medaili chyběly síly. Čtvrté místo je přesto skvělým úspěchem pro naši školu.
Velké poděkování patří všem děvčatům i oběma pedagogům – paní učitelce J.Holemářové a panu učiteli M.Prokopovi.


Hravá Aj v 5.Z

30. 3. 2019

V pondělí a úterý si žáci 5. třídy donesli plyšáky, vytvořili si cedulky s cenami a zahráli si na obchod. Tentokrát ale nakupovali v angličtině. Za pomoci učebnice si nakonec nakoupili všichni.


Informace měsíc duben zámek

30. 3. 2019

INFORMACE na měsíc duben 2019 – zámek


Matematický klokan 2019

30. 3. 2019

Kategorie Benjamín
1. GRODLOVÁ JANA    97 b.
2. HRDINA JAKUB        94 b.
3. MAREK PETR            93 B.

Kategorie Kadet

1. STEJSKAL ADAM  120 B.
2. BUDÍK ONDŘEJ    116 b.
3. ŠTORKOVÁ JANA  103 b.
Z ostatních tříd – nejlepší Zuzana Danihelková  81 b.  nejlepší Sebastián Kusý  77 b.


Den učitelů

30. 3. 2019

Vážení rodiče, je 28.březen a končí náš významný den, Den učitelů.
Je připomínkou toho, že učitelství, toto poslání i práce, která nás baví a věnujeme se jí naplno, je hodně důležitá a ustanovením Dne učitelů především tímto způsobem oceňovaná.
Musím ale uvést jeden překvapivý postřeh. Letos se mně totiž stalo poprvé, že nepřišlo ani jedno přáníčko od žáků ani rodičů. Tak jsem byl chvíli smutný, ale jenom chvíli, protože jsme si užili společné setkání všech zaměstnanců naší organizace, na které zveme i aktivní důchodce, naše bývalé kolegy. Je to úžasná zpětná vazba, kdy si uvědomíme, že mnohé věci nejsou tak samozřejmé, jak vypadají. Pochvaly našich bývalých kolegů vždy potěší, i to, jako ocení vylepšování školy a doplňování našeho sboru šikovnou a zapálenou omladinou. Jenom je škoda, že už se nikdy nedostaví na naše pravidelná vánoční, ani na tato setkání ke Dni učitelů, můj výborný předchůdce, pan ředitel Jiří Bohuněk.
Stejně vydařená byla i oslava Dne učitelů, kterou organizoval pro svoje příspěvkové organizace náš zřizovatel - Město Žďár nad Sázavou. Jednalo se o divadelní představení skvělých žďárských ochotníků, slavnostní zdravici, projevy a přání, poté následovalo diskutování i povídání si u připravených dobrot. Toto setkání se stalo již dobrou tradicí. Děkujeme za to.

Dovolte  ještě několik poznámek. Ve škole jsme dnes měli Den naruby, což je aktivita žákovského parlamentu, kdy žáci, kteří chtějí, vedou hodinu a sami nás učitele i svoje spolužáky zkouší. Musím podotknout, že jsou často mnohem přísnější, než mnozí učitelé. Opravdu. Těším se každoročně na jejich nápady, stejně jako na jejich barevný den a další aktivity. Jsou bezvadní.

Navíc nyní vrcholí různé soutěže a olympiády, mluvím především o druhém stupni. Můžete se o těchto excelentních výsledcích našich žáků dočíst v ostatních článcích i fotodokumentacích na školních stránkách. Příspěvky připravují učitelé, vaše děti se ale určitě doma pochlubí a barvitě vylíčí svoje úspěchy i  náročnou přípravu, kterou musí absolvovat před soutěžemi. Jenom připomínám, že naši žáci pravidelně vítězí nad svými vrstevníky z gymnázií i z ostatních základních škol okresu, ale i kraje.
A je to zásluhou jak jejich zodpovědného přístupu a vědomostí, tak
především systematické  a promyšlené podpoře našich učitelů.

Například děvčata, florbalistky, byly na čtvrtém místě v republikové soutěži, úžasné, že? Kluci, házenkáři, třetí v krajské soutěži.
Abych vstřebal atmosféru těchto soutěží, doprovodil jsem dva žáky na krajskou chemickou olympiádu do Jihlavy - získali první a čtvrté místo a jednoho žáka na dějepisnou olympiádu do Pelhřimova - získal skvělé sedmé místo. A navíc slušně reprezentovali školu. V ostatních předmětech na krajská kola čekáme, ale na prvních místech okresních kol jsou naši i v jazycích, matematice i fyzice.

Zmiňuji to i proto, že si myslíme, že nabízíme většině našich žáků na druhém stupni minimálně stejnou a v lecčems i lepší péči, než víceletá gymnázia. Kromě vědomostí a sociálních dovedností naši žáci vstřebávají i schopnosti najít si své místo v kolektivu. A to je hodně důležité.

Připravujeme zápisy do prvních ročníků, chtěli bychom zdůraznit, že nás těší vaše důvěra, se kterou se na nás obracíte. Také již jsou připraveny přijímačky do matematické třídy, kam se mnozí z vás hlásíte.

Pěkné jaro přejeme, taktéž veselého apríla a těšíme se na viděnou na třídních schůzkách.

PaedDr. Jaroslav Ptáček ředitel


6. setkání žákovksých parlamentů Kraje Vysočina

30. 3. 2019

Přijeďte „nastartovat“ svůj školní parlament pro další školní rok. Nejlepší je, když „Vaši parlamenťáci“ uvidí, co se daří jinde. Přijeďte si pro inspiraci, přijeďte se pochlubit, inspirovat ostatní. Přijeďte se společně ohlédnout za končícím školním rokem.

Pozvánka


Třídní schůzky

29. 3. 2019

Vážení rodiče,
zveme Vás na třídní schůzky v budově Švermova 4 ve čtvrtek 4. 4. 2019
- 1. stupeň - většina tříd v 15:30 hodin
- 2. stupeň - v 16:00 hodin


Návštěva v družině

24. 3. 2019

Děti z naší školní družiny přivítaly v pondělí 18.a 19. března  na malé návštěvě předškoláky z MŠ Srdíčko. Holky i kluci si společně pohráli, popovídali, podívali se také  na krátkou pohádku. Navštívili všechna oddělení ŠD a prohlédli si naši školu. Už se těšíme na naše nové žáky. 


Školní družina – karmevalový rej

24. 3. 2019

Karneval a masopust jsou dny hojnosti a veselí, po kterých následuje období příprav na Velikonoce.

Zámecká družina využila pátečního odpoledne, kam přišly samé zvláštní bytosti….. berušky, kovboj, víla, princezna a dokonce i kostlivec! Masky tancovaly, pro zpestření plnily různé úkoly a hlavně …. nechtělo se nám vůbec domů …. byla to velká zábava a legrace.


Soutěžíme

24. 3. 2019

Nejen sportovní, ale i vědomostní soutěže mají u dětí velký úspěch. Zapojili jsme se do přírodovědné soutěže Divočina blízko nás, kterou pořádá stanice Pavlov. Děti vyplňují pracovní listy, kam zapisují různé informace, které získávají z encyklopedíí, ze školy nebo od rodičů. Oceňuje se snaha dětí, které tak získávají kladný vztah k přírodě a ke zvířatům. Ukázka prací : foto


Okresní kolo šplh

24. 3. 2019

V březnu se konalo okresní kolo ve šplhu, kam postoupili z okrskového kola nejúspěšnější závodníci. Mezi nimi byla Mia Špačková, Jakub Anděl, Isabel Morales a Martin Šandera.
I zde děti zabodovaly. Mia Špačková získala 3. místo a Jakub Anděl také 3. místo. Blahopřejeme.


Úspěchy - chemická olympiáda

22. 3. 2019

Jeden z úspěchů našich deváťáků., kteří byli opět velmi kvalitně připraveni. Podrobnější informace přineseme brzy!  Blahopřejeme.
Příloha 1
Příloha 2


Krajské kolo Soutěže v anglickém jazyce

16. 3. 2019

Dne 11. března 2019 proběhlo v Jihlavě krajské kolo Soutěže v anglickém jazyce. Za každý z pěti okresů se mohl zúčastnit pouze jeden soutěžící. Náš okres Žďár nad Sázavou reprezentovala Z. Limlová z 8. ročníku. Její výborný projev, bohatou slovní zásobu a všestranné schopnosti a vědomosti porota ocenila krásným druhým místem. Žákyně postupuje do ústředního celostátního kola Soutěže v anglickém jazyce. Zaslouží si veliké poděkování za snahu, odvahu, vědomosti a milý projev.  Děkujeme.


Krajské kolo Olympiády v německém jazyce

16. 3. 2019

V Jihlavě se 25. 2. 2019 konalo krajské kolo Olympiády v německém jazyce, kterého se z naší školy zúčastnila Petra Musílková. Ve velké konkurenci nejlepších němčinářů z celého kraje obsadila 5. místo. Blahopřejeme!


Masopust ve školní družině

16. 3. 2019

V pátek 1. 3. 2019 bylo ve školní družině veselo. Chlapci i děvčata si dali záležet a připravili si různé masky, do kterých se převlékli. Děti si zasoutěžily, zatancovaly a utvořily masopustní průvod školou, který se na chvíli proměnil v dlouhý „vláček“. Páteční odpoledne se opravdu vydařilo.


Zápis zámecká škola

16. 3. 2019

MILÉ DĚTI, ZVEME VÁS NA ZÁPIS DO 1. TŘÍDY U PEJSKA A KOČIČKY V  ZÁMECKÉ ŠKOLE

v pátek 12. dubna od 14.00 do 17.00 hodin nebo v sobotu 13. dubna od 9.00 do 11.00 hodin


Přihláška do matematické třídy

13. 3. 2019

Ve školním roce 2019/2020 bude otevřena v 6. ročníku MATEMATICKÁ TŘÍDA.
Do této třídy se mohou přihlásit žáci 5. ročníku základních škol. Při přijímací zkoušce prokážou znalosti z matematiky a českého jazyka.
Přijímací zkoušky se uskuteční 24. dubna 2019 v budově ZŠ Švermova 4 ve 14:00 h.
Ke zkoušce budou žáci potřebovat:
psací potřeby, rýsovací potřeby (tužku, kružítko, pravítko, trojúhelník s ryskou).
Přihlášky do této třídy najdete na našich webových stránkách v rubrice RODIČE – MATEMATICKÁ TŘÍDA.
Vyplněné přihlášky doručte do školy do 23. dubna 2019.


Ohlédnutí za Superstar 2019

9. 3. 2019

Tato hudební soutěž proběhla s podobným programem jako každoročně, navíc jsme se zaposlouchali do nástrojových doprovodů. Žáci soutěžili ve třech věkových kategoriích.
Děti se ve třídách i doma připravovaly na sólový zpěv. Za každou třídu byli vybráni 2 nejlepší zpěváci. Některé třídy se vrhly i na oblíbenou soutěž skupin, při které někteří soutěžící instrumentálně i pohybově doprovodili svoje vystoupení. A ti, kteří nemohli být na pódiu, se účastnili diváckého hlasování a ohodnotili výkon svých spolužáků.
K pěkné atmosféře soutěže přispěl školní pěvecký sbor se svými písněmi a také vystoupení dvou hudebně nadaných žáků 2. stupně A. Březiny a D. Musiola.
Děkujeme všem zúčastněným za přípravu a vzorné chování během soutěže, gratulujeme vítězům a těšíme se na další ročník SUPERSTAR.
Za organizátory K. Bergerová


Pozvánka k zápisu do 1. třídy

9. 3. 2019

P O Z  V  Á N K A k  zápisu žáků do 1. třídy
Haló, haló, volá duben, u zápisu s Vámi budem.
Poradíme, pomůžeme, zápisem Vás provedeme.
Kamarádi z 5. třídy

Milí budoucí školáci, přijďte se svými rodiči k zápisu do 1. třídy do Základní školy ve Žďáře nad Sázavou, Švermova 4
v  pátek 12. 4. 2019 od 14 – 17 hodin nebo
v  sobotu 13. 4. 2019 od 9 – 11 hodin.

Čekají tu na Vás pohádkové postavičky s připravenými zajímavými úkoly, které hravě zvládnete.


Informace na březen 2019 zámek

3. 3. 2019

Informace na březen 2019


Závody na bruslích

3. 3. 2019

Poslední hodinu na zimním stadioně pro nás připravili trenéři závody. Děti soutěžili po jednotlivých třídách. Ukázaly, co se naučily nebo v čem se zdokonalily. Bylo to príma. A výsledky pro radost.
První tři z každé třídy získali diplom a malou odměnu.1. třída: Šimon Blažek, Vojtěch Doležal aLaura Morales, 2. třída: Matouš Forst, Luklie Honisová a Jan Štěpánek, 3. třída: Aleš Kment, Jakub Anděl a Oskar Píbil, 4. třída: Michal Milichovský, Adam Staněk a Klára Haiduková,5. třída: Matěj Hansl, Adéla Krejčová a Michaela Stejskalová. A heslo závodů – Za rok zase na ledě.


Děvčata ZŠ Švermova slaví florbalový úspěch

1. 3. 2019

Ve čtvrtek 28.2.2019 proběhla v Brně kvalifikace o postup do republikového finále ve florbalu starších žákyň. Naši školu reprezentoval tým ve složení : Lenča Vejvodová, Kája Slámová, Niki Sekničková, Marťa Přibylová, Áďa Ptáčková, Kája Bílková, Terka Pavlišová, Lucka Sobotková, Káťa Dvořáková, Naty Kubíková a Terka Večeřová.
Po úvodní prohře s mikulovskými soupeřkami musely naše holky vyhrát se ZŠ Jablonné o 4 branky. V hektickém závěru to naše děvčata po bojovném a fyzicky náročném výkonu dokázala a vybojovala si po roce opět účast mezi 6 nejlepšími žákovskými družstvy z celé republiky. Celému družstvu patří obrovské poděkování za předvedený výkon a skvělou reprezentaci naší školy.
Držte nám palce za 3 týdny, kdy budeme obhajovat loňské bronzové medaile na přeboru České republiky v Otrokovicích.


Karneval

23. 2. 2019

Období masopustu a karnevalů je tady, Děti si v kroužku vyráběly různé masky. A docela se jim podařily.


Lyžařský kurz 7. ročníku

23. 2. 2019

Lyžařské kurzy pro žáky 7. ročníku proběhly v termínech 4.2.-8.2. (pro žáky 7.AB) a 11.-15.2. 2019 (7.C)na známém místě: skiareál Svratka a stejnojmenný hotel . Žáci mají na výběr mezi výukou pro sjezdaře a snowboardisty. Lyžařů bylo tentokrát v obou kurzech přibližně třikrát víc než snowborďáků.

V letošní zimě bohaté na sníh se nám podařilo v dobrých podmínkách uskutečnit kurzy, provést výuku podle plánu, hodně se toho naučit a užít si kamarády a spoustu legrace na svahu, v chatkách, ale i v hotelovém bazénu, který jsme navštívili dokonce dvakrát.

 


Matematická olympiáda

22. 2. 2019

Ve středu 30. 1. 2019 proběhlo ve Žďáře nad Sázavou okresní kolo Matematické olympiády žáků 9. ročníku. Naši školu reprezentovali Tereza Doležalová, Adam Stejskal, Petr Sklář a Martin Petr .

V silné konkurenci základních škol a víceletých gymnázií se na krásném  děleném 2.-3. místě umístila Tereza Doležalová , Adam Stejskal byl čtvrtý. 

Všem reprezentantům děkujeme a Tereze a Adamovi blahopřejeme ke skvělému výsledku.


Alternátor Třebíč

21. 2. 2019

Včera jeli všichni sedmáci, dnes jsou na řadě šesťáci a zítra , v pátek, jedou páťáci. Podrobnější informace rádi dodáme a přineseme, dnes pro Vás alespoň básnička jedné šikovné sedmačky.


Matematická olympiáda

17. 2. 2019

Okresní kolo matematické olympiády se uskutečnilo 30. ledna 20019 na ZŠ Švermova Žďár nad Sázavou.
Žáci, kteří získali 9 a více bodů jsou úspěšnými řešiteli okresního kola. Maximální počet bodů byl 18. Úspěšným  řešitelem zámecké školy je Anežka Vintrová, která měla 12 bodů.
Marie Anna Novotná  získala 8 bodů.
Blahopřejeme.


Ochutnávka

17. 2. 2019

V 5. Z se tento týden připravovalo studené občerstvení. Na hodinu pracovek si žáci donesli potřebné ingredience, na kterých se museli předem navzájem ve skupinách domluvit. Tentokrát nikdo pomůcky na hodinu nezapomněl! Vyvrcholením byla ochutnávka pro všechny paní učitelky. A hodnocení? No máme tady mistry kulinářského umění!


Veselé zoubky

17. 2. 2019

V 1. a 2. třídě proběhl ve dnech 13. a 14. února program „Veselé zoubky“.
V preventivní hodině se děti zábavně-vzdělávací formou dozvěděly, jak se správně starat o své zuby.
S pomocí vyučujících vyplňovaly pracovní listy zaměřené na funkci zubů, správnou techniku čištění a zásady prevence zubního kazu. Na závěr hodiny děti dostaly preventivní balíček – taštičku, která obsahovala produkty péče o zoubky.


Vítězství v okresním kole Olympiády v německém jazyce

17. 2. 2019

Dne 14.2.2019 se konalo okresní kolo Olympiády v německém jazyce,  kterého se zúčastnily tři žákyně naší školy.
T.  Doležalová  z 9.ročníku se umístila  na pátém  místě, E. Formánková z 8.ročníku obsadila krásné třetí místo a v soutěži zvítězila P.  Musílková z 9.ročníku, která postupuje do krajského kola.
Všem třem děvčatům blahopřejeme  a  děkujeme za vzornou reprezentaci školy.  P. Musílkové přejeme mnoho štěstí v krajském kole.


Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

12. 2. 2019

Dne 5. února 2019 proběhlo okresní kolo olympiády v anglickém jazyce. Této soutěže se zúčastnily i dvě žákyně naší školy.
V kategorii mladších žáků se A. Krobová z 5. třídy umístila na pěkném 3. místě. Soutěžila s žáky 6. a 7. tříd.
V kategorii 8. a 9. tříd nás reprezentovala Z. Limlová z 8. ročníku. Z 26 žáků z celého okresu byla nejlepší.
Soutěž vyhrála a postupuje do krajského kola.
Oběma děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci a blahopřejeme ke krásnému umístění.


Prevence

3. 2. 2019

V lednu se uskutečnily prevence , které byly zaměřeny na téma 1. třída Pravidla nejsou strašidla, 2. třída neničme své tělo a 3. třída kolik co stojí?. Zajímavé programy a aktivní zapojení dětí do programů ukazuje, že prevence jsou důležitou součástí výuky žáků.


Výtvarná soutěž

3. 2. 2019

Žáci naší školy se zapojili do soutěže Požární ochrana dětí, kterou pořádá Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Dále do soutěže Voda, kterou vyhlásila KMJS ve Žďáře nad Sázavou a soutěž Namaluj, co ti chutná od společnosti Lidl. Tak uvidíme, jak to dopadne.


Družina

3. 2. 2019

Děti ze školní družiny každý den při pobytu venku dovádí, staví sněhuláky, bobují, prostě si užívají sněhové nadílky.


Informace na Únor 2019 zámek

3. 2. 2019

Informace na Únor 2019 zámek


Výstava KYBERŠIKANA

3. 2. 2019

Žáci 5. Z se ve čtvrtek 24.1.2019 zúčastnili komentované výstavy STOP – Kyberšikana. Program proběhl ve vestibulu 4. ZŠ. Žáci s pracovníky MÚ, kteří putovní výstavu na základních školách provázejí, připomenuli základní pravidla při používání sociálních sítí i možností nebezpečí s nimi spojená.


Archiv