Projekt – Vracíme sovy lesům

Jak to všechno začalo?
Jednou na podzim loňského roku našel pan učitel Sláma při procházce lesem  billboard, který ho velice zaujal. Psalo se tam o projektu zaměřeném na záchranu sov v naší přírodě. A tak se rozhodl zapojit do něj i naši školu, konkrétně žáky 8.B a 8.D. S žádostí o spolupráci oslovil i pana učitele Šimurdu, který zprostředkoval kontakt na pana lesníka Miroslava Matouška.


A věci se daly do pohybu. Nejprve bylo nutné vyrobit budky, a tak jsme v dílnách začali vyrábět budky pro sovy, tedy spíše pořádné boudy.
Když nám pan učitel oznámil, co budeme vyrábět, trochu jsme se lekli. Ale pak jsme vytvořili skupiny po čtyřech, každá skupina měly vyrobit jednu budku.
Zapojení do projektu „ Vracíme sovy lesu“ všem připadalo jako skvělý nápad.
A v březnu konečně nastal den, kdy jsme se vydali do přírody pověsit vyrobené budky. Pan lesník vybral vhodnou lokalitu, tou byla alej vedoucí ke Starému dvoru. 
Celá naše výprava začala v pondělí 20.března . Po dvou hodinách výuky jsme konečně vyrazili. Autobusem jsme se přemístili do Zámku, pak jsme museli vyjít kopec na Starý dvůr. Mezitím pan učitel Šimurda vyzvedl vysokánský žebřík a dojel za námi autem. Na kopci už na nás čekal pan lesník.
První budku jsme pověsili po půlhodinovém snažení. Klukům nešlo přehodit lano sloužící k zajištění lezců přes větev, tak se to trochu zdrželo. Poté jsme přistavili žebřík a pan učitel vylezl na strom. Kluci ho jistili a holky dokumentovaly celou akci. Tento proces se opakoval ještě třikrát. A za dvě hodiny bylo hotovo. U každé budky jsme zaznamenali i GPS souřadnice. Ty jsme nechali zaregistrovat do centrální evidence pro další pozorování  a výzkum sov. Za což děkujeme ing. Ivu Hertlovi.
Po zavěšení všech čtyř budek jsme sbalili nářadí, rozloučili jsme se s panem lesníkem a vydali se na zpáteční cestu do školy.
Za celou akci moc děkujeme, jsme rádi za úspěšné dokončení projektu a doufáme, že se do budek brzy nastěhují sovy. Těšíme se na další podobné projekty na ochranu přírody!
Žáci 8.B

 

18. 4. 2023


Zpět